Na czym utrzymywać swojego WordPressa? Hosting współdzielony vs. hosting WordPress

Obecnie osoby, które chcą założyć własną stronę internetową muszą mierzyć się z nie lada wyzwaniem. Pomyślisz pewnie, że chodzi o umiejętność zbudowania takiej witryny. To również. Jednak dziś powiemy o czymś innym. W dobie tak dużej konkurencji, obok świetnego pomysłu ważna jest także infrastruktura, jaką wybierzesz.

Hosting współdzielony vs. hosting WordPress, itweek.pl
Hosting współdzielony vs. hosting WordPress, itweek.pl

Obecnie osoby, które chcą założyć własną stronę internetową muszą mierzyć się z nie lada wyzwaniem. Pomyślisz pewnie, że chodzi o umiejętność zbudowania takiej witryny. To również. Jednak dziś powiemy o czymś innym. W dobie tak dużej konkurencji, obok świetnego pomysłu ważna jest także infrastruktura, jaką wybierzesz. Jedną z najpopularniejszych platform, na jaką decydują się właściciele stron internetowych jest WordPress. Tutaj kluczowe pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, brzmi: „Na czym utrzymać swojego WordPressa?” W tym artykule przedstawię Ci różnice pomiędzy „zwykłym” hostingiem, a hostingiem dedykowanym WordPressowi.

Czyli strona internetowa to nie wszystko?

Sama strona internetowa nigdy nie wystarczy. Choćby była stworzona najlepiej na świecie. Wyobraź sobie, że witryna www jest jak dom, który musi mieć solidne fundamenty, aby istnieć. Czym zatem są te fundamenty? To trzy elementy: pierwszym z nich jest domena, czyli nazwa pod jaką strona będzie dostępna. Druga rzecz to certyfikat SSL, pozwalający Twojej witrynie na wyświetlanie się w sposób właściwy i bezpieczny. Ostatni element to hosting, czyli komputer na którym będą utrzymywane pliki strony. Brzmi interesująco? Cóż… może na pierwszy rzut oka niezbyt. Jednak właśnie to trio zawsze gra pierwsze skrzypce, gdy sprawdzasz rano Facebooka, słuchasz muzyki na YouTube, czy oglądasz Netflixa wieczorem.

Wystarczy, żeby zawiódł jeden z elementów, aby serwis się nie wyświetlił i zakłócił Twoją rutynę. Statystyka pokazuje, że domena czy certyfikat SSL po prostu działają. Jeśli na wstępie skonfigurujesz je właściwie, to jest duże prawdopodobieństwo, że będą funkcjonowały nadal bez problemu. Nieco inaczej jest z hostingiem, czyli serwerem witryny. To jaki hosting wybierzesz dla swojej strony będzie miało kluczowe znaczenie dla jej stabilności i wydajności.

co potrzebuje aby zalozyc strone www • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Hostingów jak grzybów po deszczu?

Wybór odpowiedniego hostingu ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania strony, jej wydajności, szybkości i bezpieczeństwa. Badania pokazują jasno, że jeśli witryna nie załaduje się w przeciągu 3 sekund, to niemal połowa użytkowników ją opuści. Dlatego wybierając hosting dla witryny musisz wykonać szerszą analizę.

W sieci znajdziesz mnóstwo dostawców usług internetowych. Znaczna większość ma tak skonstruowaną ofertę, że kupisz u nich wszystkie trzy wymagane usługi (domena, hosting, certyfikat). Wybór domeny i certyfikatu wydaje się w tym trio najłatwiejszym zadaniem. Za to prawdziwa przygoda zaczyna się gdy rozwiniesz i wejdziesz w sekcję „Hosting”.

W ofercie spotkasz zarówno hosting współdzielony jak i hosting WordPress. No dobrze, ale czym u licha się one różnią? Czy to znaczy że na zwykłym hostingu nie zainstalujesz swojego WordPressa, a na hostingu WordPress już tak? Odpowiedź brzmi: WordPressa zainstalujesz nawet na zwykłym hostingu. Ba! Będzie on działał całkiem nieźle, ale nie bez powodu w ofercie firm hostingowych pojawiła się dedykowana oferta. Internet został zdominowany przez tę aplikację. Na ten moment niemal 40% stron www na świecie jest stworzona poprzez system WordPress. Dostawcy hostingowi chcąc odpowiedzieć na ten trend postanowili stworzyć dedykowane usługi hostingowe. Omówię dla Ciebie hosting WordPress na podstawie rozwiązania dostępnego w cyberFolks.pl.

Hosting WordPress. Czy warto?

Skoro z wymaganiami systemu WordPress poradzi sobie praktycznie każdy hosting, to po co mi dedykowane rozwiązanie? Jaka jest różnica? Dedykowany hosting WordPress oferuje zoptymalizowane środowisko specjalnie dla tej platformy, co oznacza, że jego parametry zostały rozwinięte z myślą o wymaganiach systemu. Dzięki hostingowi WordPress, strona może działać szybciej i bardziej efektywnie, a to z kolei wpływa na lepszą obsługę ruchu i doświadczenia użytkowników. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy.

• Mocniejsze parametry i wydajność: Hosting WordPress to rozwiązanie stworzone specjalnie pod wymagania tej platformy. Oferując mocniejsze parametry serwerów, takie jak większa moc obliczeniowa, pamięć RAM i przepustowość internetowa, zyskasz lepszą wydajność strony opartej na WordPressie, szczególnie podczas obsługi większego ruchu.

• Dysk SSD NVMe: Technologia dysku SSD NVMe wykorzystywana w hostingach WordPress to kolejny aspekt, który wpływa na znaczne przyspieszenie ładowania stron. Dzięki tej zaawansowanej technologii, dane są odczytywane i zapisywane szybciej niż na tradycyjnych dyskach HDD. To przyczynia się do zapewnienia szybszego ładowania strony.

• Systemy Cache: Hosting WordPress wyposażony został w zaawansowane systemy cache, takie jak LSCache i Redis. Systemy te pozwalają na przechowywanie gotowych do wyświetlenia wersji stron, co znacząco redukuje czas ładowania witryny. Dzięki odpowiednio skonfigurowanym mechanizmom cache, możliwe jest również zmniejszenie obciążenia serwera, a to wpływa na stabilność działania strony. Czas do pierwszego bajtu danych może wynieść nawet 30 ms i jest zależny od wybranego szablonu i wtyczek.

• Autoinstalator WordPress: Jednym z atutów hostingu WordPress jest możliwość szybkiej i łatwej instalacji samej platformy. Dzięki funkcji autoinstalatora, unikamy konieczności ręcznej konfiguracji, co jest szczególnie pomocne dla mniej doświadczonych użytkowników. Wystarczy kilka kliknięć w panelu kontrolnym, aby WordPress został zainstalowany i gotowy do użytku.

• Dostęp do WP-CLI: Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią dostęp do WP-CLI (WordPress Command Line Interface) – to narzędzie umożliwia wykonywanie poleceń WordPressa za pomocą ręcznie pisanych komend. Dzięki temu zarządzanie wieloma aspektami WordPressa staje się szybsze i bardziej elastyczne.

• Bezpieczeństwo: W przypadku omawianego hostingu WordPress zyskujesz o wiele lepsze bezpieczeństwo, począwszy od kopii baz wykonywanej co 6 godzin, skończywszy na jej audycie. Z poziomu panelu, możesz uruchomić szybki audyt bezpieczeństwa WordPress, który oceni wybrane elementy Twojej instalacji.

Powyżej wymieniłem funkcje, które charakteryzują hosting WordPress. Oczywiście lista unikalnych funkcji może się różnić w zależności od dostawcy usługi. Jednak wniosek jest taki, że im jest ona dłuższa – tym lepiej. U nas w cyberfolks.pl wstawiliśmy do menu odnośnik „Czym się różni zwykły hosting od hostingu WordPress?”. Pokazujemy tam dokładne różnice czarno na białym między naszym współdzielonym hostingiem, a hostingiem WordPress. Dzięki temu klienci wiedzą, że hosting WordPress w cyber_Folks to nie jest sztuczny twór na potrzeby  marketingowe. Co więcej nasze statystyki pokazują, że użytkownicy często klikają w ten odnośnik. To tylko potwierdza jak w branży hostingowej istnieje potrzeba rozróżnienia między i wytłumaczenia w poszczególnych produktach hostingowych.

Jak założyć stronę na WordPress?

Jeśli nabyłeś już domenę, certyfikat ssl i wybrałeś hosting, to najwyższa pora przystąpić do zainstalowania WordPressa. Jego instalacja wymaga pewnych umiejętności informatycznych, bo na proces składają się takie elementy jak np. utworzenie bazy danych i wgranie plików na serwer. Jednak wielu dostawców hostingowych upraszcza ten proces do maximum. W rezultacie na hostingach WordPress znajdziesz wspomniany wcześniej autoinstalator. Wystarczy podać domenę i kilka innych informacji, a WordPress zainstaluje się automatycznie w kilka sekund. Podsumujmy sobie jeszcze raz proces instalacji.

  1. Wybierz domenę: Rozpocznij od wybrania unikalnej i odpowiedniej domeny. Upewnij się, że jest związana z treścią Twojej strony i łatwa do zapamiętania.
  2. Wybierz hosting: Wybierz odpowiedni hosting, który zapewnia niezbędną przestrzeń na serwerze dla Twojej strony. Najlepiej jeśli będzie kupiony u tego samego dostawcy, co domena.
  3. Wybierz certyfikat SSL: Możesz zdecydować się na komercyjny certyfikat lub darmowy (tzw. Let’s Encrypt). Sprawdź jakie certyfikaty oferuje Twój dostawca.
  4. Skonfiguruj usługi: Przypnij domenę do hostingu. Następnie w panelu klienta zainstaluj certyfikat SSL. Podczas konfiguracji trzeba podać nazwę domeny, którą chcesz certyfikować.
  5. Zainstaluj WordPress: Większość dostawców hostingu umożliwia łatwą instalację WordPressa za pomocą jednego kliknięcia lub automatycznego instalatora. Z reguły wystarczy podać nazwę domeny, ustalić adres e-mail i hasło do kokpitu administracyjnego WordPressa. Postępuj zgodnie z instrukcjami dostawcy, a w kilka chwil będziesz miał gotową do użycia stronę.
  6. Poczekaj na propagację: Jeżeli Twoja domena została dopiero co zakupiona, będzie potrzebowała od kilku do kilkunastu godzin, aby móc funkcjonować. Upewnij się, że domena została poprawnie spięta z hostingiem, a WordPress poprawnie zainstalowany – jeśli tak jest, a WordPress cały czas się nie wyświetla, to odczekaj kilka godzin.
  7. Dostosuj motyw: Po instalacji WordPressa możesz wybrać odpowiedni motyw graficzny, który nadaje stronie wygląd i styl. Wybierz taki, który pasuje do Twojej branży i celów strony.
  8. Dodaj treści i funkcje: Gdy motyw jest gotowy, możesz zacząć dodawać treści, takie jak teksty, zdjęcia i filmy. Możesz również włączać różne funkcje za pomocą wtyczek, które rozszerzają możliwości Twojej strony.
  9. Testuj i publikuj: Przed opublikowaniem strony, dokładnie ją przetestuj, upewnij się, że wszystkie elementy działają poprawnie i są czytelne. Gdy wszystko jest gotowe, możesz opublikować swoją stronę.

Czy zwykłe hostingi odejdą do lamusa?

Myślę, że nie. Jednak trend pokazuje, że wraz z popularyzacją WordPressa, również hostingi WordPress na tym zyskują. Nie zmienia to faktu, że zwykłe hostingi wciąż sprzedają się nieźle na rynku. Zawdzięczają to korzystnej cenie (w porównaniu z innymi kategoriami hostingów, te podstawowe są po prostu najtańsze). Są również dobrym rozwiązaniem dla mniejszych stron internetowych, blogów i początkujących użytkowników, którzy szukają rozwiązania ekonomicznego kosztem funkcjonalności i nieco gorszej wydajności względem droższych typów usług. Jednak jeśli Twoja strona jest oparta o platformę WordPress i zależy Ci na  szybkości oraz bezpieczeństwie, to hosting WordPress będzie bardziej odpowiednim wyborem.

Piotr Pantkowski cyber Folks S. A • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

O autorze

Piotr Pantkowski. Związany z branżą hostingową od 5 lat. Menedżer produktów hostingowych w cyber_Folks S.A. Zarządza produktami w trzech krajach europejskich. Po godzinach wciela się w rolę web developera. Od 8 lat tworzy strony internetowe. Prywatnie psiarz i miłośnik zwierząt. Typowy strzelec z niegasnącą potrzebą przygód.